Chociaż o Karolinie Cichej jest w mediach masowych cicho, to jednak warto wybrać się na jej koncert i zapoznać się z jej twórczością.

Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką zafascynowaną tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Artystka specjalizuje się w grze na kilku instrumentach jednocześnie: śpiewa, gra na akordeonie i klawiszach, a stopami obsługuje perkusję. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na Womex – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Wraz ze „Spółką” zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Dobierana do każdego koncertu indywidualnie „Spółka” to zespół doborowych muzyków specjalizujących się w grze na instrumentach etnicznych.

Artystka wydała kilka płyt, m.in. „Wieloma językami” (2013) poświęconą językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego; „Jidyszland” (2015) poświęconą twórczości poetów żydowskich tworzących w języku jidysz; „Poland-Pakistan” (2016) – fusion z pieśniarzem quawwali Shafqatem Ali Khanem; a ostatnio „Płyta tatarska” (2017), w której Cicha zagłębiła się w dziedzictwo muzyczne Tatarów polskich.

W programie koncertu obok utworów z płyt „Wieloma językami” oraz wydanej ostatnio „Płyty tatarskiej” pojawią się nowe utwory, które pokazują aktualny kierunek poszukiwań brzmienia na styku tradycji i współczesności, muzyki mniejszości Podlasia oraz poezji współczesnej.

 

W koncercie udział wezmą:

Karolina Cicha – śpiew, akordeon, fortepian, sampler perkusyjny

Karolina Matuszkiewicz – suka biłgorajska, fidel płocka, kemancze, kobyz, śpiew

Mateusz Szemraj – lutnia arabska, cymbały

 

Karolina Cicha i Spółka wystąpią w piątek 31 sierpnia 2018r. o godz. 19:00 w Sali Wielkiej CK Zamek.

Michał Sobkowiak