Elvis Presley jest jedną z największych ikon popkultury. Utwory z Jego repertuaru żyją po dziś dzień, a liczba fanów amerykańskiego muzyka wcale nie maleje. 8 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Elvisa Presleya, a 16 sierpnia pamiętamy o smutnej rocznicy śmierci legendarnego Króla Rock and Rolla i z tej okazji przypominamy 5 przebojów z repertuaru Elvisa Presleya.

Fot. Andrzej Wilak

Presley był gwiazdą już za życia. Czarował charakterystycznym, głębokim głosem i niezwykłą charyzmą sceniczną. Jak nikt inny potrafił śpiewać o miłości (i o jej braku), o tęsknocie i radości, którą czerpie się z obecności bliskiej osoby. To wszystko jest obecne w muzyce jaką wykonywał. Oto pięć najsłynniejszych przebojów Elvisa.

  1. „Can’t Help Falling In Love” to jedna z najpiękniejszych ballad w repertuarze Elvisa Presleya. Utwór powstał na początku lat 60. i po raz pierwszy pojawił się w filmie „Blue Hawaii”, w którym Elvis wystąpił. Utwór napisali Hugo Peretti, Luigi Creatore i George David Weiss. A sama melodia była inspirowana klasyczną francuską piosenką o miłości, „Plaisir d’amour”. Od tego czasu piosenkę wykonało wielu artystów, np. Bob Dylan czy Julio Iglesias.
  2. „Always On My Mind” to utwór z 1972 roku, napisany przez Johnny’ego Christophera, Marka Jamesa i Wayne’a Thompsona i po raz pierwszy wykonywany przez Brendę Lee. Jednak większość kojarzy tę piosenkę z Elvisem Presleyem – muzyk wziął ją na warsztat w 1973 roku i nadał jej nowe życie. Wayne Thompson powiedział niegdyś, że napisanie tej piosenki zajęło mu dziesięć minut. Dla Elvisa ten utwór miał bardzo osobisty wydźwięk – nagrał go kilka tygodni po ogłoszeniu separacji z żoną Priscillą.
  3. „Love Me Tender” – „Kochaj mnie czule, kochaj mnie słodko, nigdy nie pozwól mi odejść” – śpiewa Elvis Presley w jednym z swoich największych przebojów, stworzonym w połowie lat 50. Król wykonał go w filmie o tym samym tytule. Melodia utworu została wzorowana na piosence „Aura Lee” pochodzącej z czasów wojny secesyjnej. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych współcześnie utworów Elvisa – został zresztą umieszczony na liście 500 utworów wszech czasów magazynu „Rolling Stone”.
  4. „Fever” pojawił się na dziesiątym albumie Elvisa Presleya zatytułowanym „Elvis Is Back!” (1960). Przez wielu ta płyta jest uważana za najlepszą w karierze Króla. Piosenki, które wydał w latach 50. właściwie od razu stawały się klasykami, a Presleya już wtedy nazywano Królem Rock and Rolla. Warto zauważyć, że był to okres, w którym rynek muzyczny przechodził wiele zmian i stopniowo malało zainteresowanie rock’n’ rollem. Utwór „Fever” jest przykładem zmiany kierunku w twórczości Elvisa – Król poszedł w nim w spokojniejszą, bardziej jazzującą stronę.
  5. „Jailhouse Rock” Nawet w krótkim przeglądzie przebojów Presleya nie może zabraknąć utworu „Jailhouse Rock”. Piosenka została napisana przez Jerry’ego Leibera i Mike’a Stollera i z marszu stała się wielkim przebojem Elvisa. „Jailhouse Rock” miał premierę w 1957 roku i został wykorzystany w filmie z Presleyem o tym samym tytule. Co ciekawe, fragment filmu, w którym Elvis Presley śpiewa „Jailhouse Rock”, uznawany jest za pierwszy teledysk w historii muzyki. rozrywkowej. C.D.N.

Krzysztof Wodniczak