W najbliższy poniedziałek odbędzie się koncert upamiętniający poznańskiego muzyka, kompozytora oraz producenta Andrzeja Ellmanna. Między innymi wystąpią: Eleni, Piotr Kałużny, Piotr Schulz oraz Grażyna Łobaszewska.

Andrzej Ellmann, rodowity poznaniak przyszedł na świat 6 marca 1951. Od najmłodszych lat intensywnie uczestniczy w amatorskim ruchu muzycznym stolicy Wielkopolski. Jednym z pierwszych jego sukcesów było zdobycie z zespołem braci Prońko – Reflex drugie miejsce na festiwalu Jazz nad Odrą. Od 1967 roku stale współpracuje z zespołem Jerzego Miliana, z którym nagrywa wiele utworów dla Polskiego Radia, a także koncertuje z solistami: Urszulą Sipińską, Mariolaine i Andrzejem Dąbrowskim.

W późniejszych latach współdziała z większością gwiazd polskiej estrady, w tym ze Zdzisławą Sośnicką, Haliną Frąckowiak, Krzysztofem Krawczykiem, Urszulą Sipińską, Czesławem Niemenem oraz Eleni. Jako muzyk współpracuje również z orkiestrą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego i orkiestrą Zbigniewa Górnego.

W tym czasie pisze piosenki (w większości przeboje) dla Zdzisławy Sośnickiej, Urszuli Sipińskiej, Krzysztofa Krawczyka, Eleni, Ireny Jarockiej i Ryszarda Rynkowskiego. Ponadto jest autorem muzyki do około 200 filmów turystyczno-krajoznawczych, m.in. serii „Przez Wielkopolskę”, „Na Piastowskim Szlaku”, „Wielkopolskie Parki Krajobrazowe” oraz „Album Kościołów Drewnianych”. Ma na swoim koncie cztery płyty: nagrana wspólnie z Mariuszem Rybickim w 1982 roku, niestety nie doczekała się wydania; płyta „Image” wydana z serii Polish Jazz z roku 1987; „Songs Of Nature” z 1997/98 i ostatnia nagrana w 2008 roku, niewydana „In My Chilli World”.

W 2000 roku był producentem muzycznym płyty Eleni „Coś z Odysa” i od tego czasu współpracuje z tą piosenkarką na stałe, uczestnicząc w programach telewizyjnych, w nagraniach jej piosenek oraz w krajowych i zagranicznych trasach koncertowych.

Andrzej zmarł niespodziewanie na serce 29 kwietnia 2017 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie wiele pięknych, melodyjnych piosenek, które do dzisiaj żyją swoim życiem.

Przyjaciele Andrzeja zaprezentują wybrane utwory z jego twórczości.

Wystąpią: Eleni, Danuta Mizgalska, Grażyna Łobaszewska, Alina Pszczółkowska, Dariusz Rennert z zespołem, Marianna i Maciej Buchwaldowie, Marzena Scholz, Ewelina Rajchel, Urszula Lidwin, Janusz Musielak, Piotr Kałużny, Łukasz Wicenciak, Krzysztof Jarmużek, Maciej Szymański, Edmund Klaus, Dariusz Kamiński, Roman Suchan, Eugeniusz Orlicki, Marek Surdyk oraz zespół Alias, który wraca na scenę po czterdziestu latach i zespół Money Money wracający po trzydziestu latach.

Koncert odbędzie się 14 maja 2018r. o godz. 20:00 w Blue Note Poznań (ul. Kościuszki 79). Wstęp wolny.

Michał Sobkowiak