W najbliższy piątek w Poznaniu odbędzie się koncert Izabeli Trojanowskiej. Artystka zapowiada wieczór z największymi przebojami w nowatorskiej odsłonie.

Izabela Trojanowska urodziła się 22 kwietnia 1955 r. w Olsztynie. Pierwszy sukces, jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Schütz, odniosła na Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong w Chorzowie w 1971 roku jako członkini chóru, wygrywając nagrodę im. Maksymiliana Kolbego, którą wręczył kardynał Karol Wojtyła. W 1972 jako solistka wzięła udział w Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (zdobyła wówczas nagrodę Związku Kompozytorów Radzieckich) i na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (nagroda za debiut). W roku 1980 rozpoczęła karierę muzyczną nawiązując współpracę z Budką Suflera. W tym okresie lider tego zespołu, Romuald Lipko, skomponował dla niej osiem piosenek, które stały się przebojami. Przełomowy był hit „Tyle samo prawd ile kłamstw”. Wkrótce na KFPP w Opolu artystka wylansowała kolejny przebój „Wszystko czego dziś chcę”. Na początku 1981 roku ukazuje się debiutancki album Trojanowskiej – nagrany z Budką Suflera – zatytułowany „Iza”. Płyta została zamówiona w rekordowym nakładzie blisko miliona egzemplarzy, jednak z przyczyn technicznych na rynek trafiło zaledwie 50 tys. egzemplarzy oraz kaseta magnetofonowa. Promujące ją single rozeszły się jednak w nakładzie ponad 300 tys. sztuk.

Po zakończeniu współpracy z Budką Suflera, Trojanowska rozpoczęła współpracę z zespołem Stalowy Bagaż w składzie: Aleksander Mrożek (gitara, lider), Kazimierz Cwynar (gitara basowa) i Jacek Krzaklewski (gitara). Z tym zespołem Trojanowska wystąpiła na festiwalu w Opolu w 1981 roku, śpiewając przeboje „Pieśń o cegle” oraz „Na bohaterów popyt już minął”.

Następna płyta, „Układy”, ukazała się w 1982 roku. Zagrali na niej między innymi Aleksander Mrożek, Jan Borysewicz, Wojciech Bruślik, Andrzej Dylewski i Janusz Grzywacz. „Układy” prezentowały bardziej rockowe brzmienie niż jej pierwsza płyta. W lipcu tego samego roku Trojanowska nagrała wspólnie z Tadeuszem Nalepą płytę „Pożegnalny cyrk”, która zawierała utwory silnie krytykujące stan wojenny. Cenzura nie dopuściła do wydania albumu – czekał on na wydanie 11 lat. W tym okresie Trojanowska była z jednej strony atakowana przez „Solidarność” za pokazany w telewizji występ w Sali Kongresowej, a z drugiej strony szykanowana przez władzę za odmowę kolejnych występów. Wraz z mężem zdecydowała się na emigrację: przebywała w Holandii, USA, Wielkiej Brytanii, a w 1987 osiadła w Berlinie Zachodnim.

W 1995 nawiązała współpracę artystyczną z kompozytorami Adamem Abramkiem i Pawłem Sotem. Nagrała z nimi album „Chcę inaczej”, na którym znalazły się przeboje: „I stało się”, „Więcej niż życie” oraz „Nareszcie czuję”. W roku 1997 Trojanowska przyjęła rolę Moniki Ross-Nawrot w serialu „Klan”, w którym gra do dziś.

Od stycznia 2009 roku współpracuje z zespołem Mafia, z którym koncertuje. Okazjonalnie występowała też z Budką Suflera na koncertach jubileuszowych zespołu.

 

Koncert Izabeli Trojanowskiej odbędzie się w piątek 11 maja 2018r. o godz. 19:00 w restauracji Pretekst przy ul. Aleksandra Fredry 7 w Poznaniu. Rezerwacja: 515 749 333.

Michał Sobkowiak