W najbliższą niedzielę Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na Festyn Zielonoświątkowy.

Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku. W tradycji chrześcijańskiej święto, określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. Tego dnia obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku dzień ten stał się oficjalnym świętem ruchu ludowego.

Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano zabawy, przejażdżki łódkami, pokazy sztucznych ogni. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych. My również pragniemy nawiązać do tej tradycji i zapewnić Państwu miły rodzinny wypoczynek na terenie naszego Muzeum.

 

W programie festynu znalazły się między innymi:

– występy Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic, Amatorskiej Grupy Teatralnej „Na Fali” z Krobi oraz Kapeli „Wiwaty” z Pobiedzisk

– parada umajonych wołów i zaprzęgów zwierzęcych

– pokaz strzyżenia owiec oraz pracy kowala i kołodzieja

– muzealne stanowiska interaktywne dla dzieci (wykonywanie papierowych kwiatów, drewnianych korali i.t.p.)

– warsztaty wikliniarskie oraz florystyczne z nauką wicia wianków

– pokaz gaszenia pożaru przez grupę rekonstrukcyjną z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie i Śremie.

 

Festyn Zielonoświątkowy odbędzie się 20 maja 2018r. w godz. 11:00 – 17:00 w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (ul. Dworcowa 5). W dniu festynu z Poznania do Szreniawy będą kursować dodatkowe pociągi Kolei Wielkopolskich, które są partnerem Muzeum. (rozklad w pdf w linku na stronie muzeum: http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/festyn_zielonoswiatkowy_1.html )

Michał Sobkowiak