„Chris Jagger – All The Best” – tytuł najnowszej płyty tego legendarnego artysty, rytmicznie oddaje to, co zdarzyło się w wieczór ostatniej soboty kwietnia br. w sali WTC Międzynarodowych Targów Poznańskich. Brat Micka Jaggera z The Rolling Stones, zagrał pierwszy ze swoich koncertów w ramach tournée po Polsce.

Fot. Hieronim Dymalski

Oklaskiwała go publiczność polska i goście zza oceanu. Bluesowa dusza Jaggera rozogniała struny gitary rozedrgane na partyturze przeżyć osobistych, społecznych i dziejowych – bo takie są nastroje piosenek Chrisa. Serce niepokornego muzyka nigdy się nie starzeje – udowodnił drapieżną interpretacją utworów. Pokazał siebie, kulturę, w której dorastał i obnażył wciąż młode marzenia. Smyczkiem i harmonią ich oddechów poruszała grupa Accoustic Roots.

Fot. Hieronim Dymalski

W dynamikę spotkania z artystą o światowej sławie, wprowadziła nas grupa Forcom Band oraz młoda piosenkarka o polskich korzeniach, która posługuje się pseudonimem I-Sha-Vii. O ile pierwszy support wykonywał rockowe kawałki, smakującego raz słodko, to znów kwaśno-gorzko; to solowy występ artystki, podarował przekorę i refleksję z rumieńcem zdziwienia. Nie było się czemu dziwić, bo w świecie muzyki, zmiany tonacji są pożądane. W tym właśnie tańczy i śpiewa tajemnica oryginalności scenicznej i tworzenia evergreenów. Ich imion jest wiele, ale każdy z nich nosi w sobie tytuł do tego, by mówić o nich – „wszystkie najlepsze”.

Fot. Hieronim Dymalski

* * *

Pierwszy medal w jego życiu

Wielkie dzięki! To mój pierwszy medal w życiu artysty – powiedział Chris Jagger, piosenkarz, muzyk i aktor o światowej sławie. Brata Micka Jaggera z The Rolling Stones, nagrodziła Kapituła Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Medal, w imieniu dr. Marian Króla, Prezydenta Towarzystwa, zawiesił na szyi legendarnego artysty, Dominik Górny, członek Zarządu. Dyplom wręczył Krzysztof Wodniczak, współorganizator koncertu. Uroczystość wyróżnienia odbyła się 28 kwietnia 2018 roku, w sali WTC Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas koncertu inaugurującego polskie tournée Chrissa Jaggera.

Jest to pierwszy w historii bluesman, który otrzymuje to jedno z najbardziej pożądanych wyróżnień Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Jest to wyraz szczególnego uznania dla osobistej oryginalności, promowania światowej kultury muzycznej w duchu idei umiłowania twórczej wolności i pasji – zauważył w laudacji Górny.

Laureatami Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego było już wcześniej wiele wybitnych osobistości świata kultury, by wymienić takie jak np.: Jan A.P. Kaczmarek, Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Wodecki, Zdzisława Sośnicka.

Podczas konferencji prasowej Chris Jagger przyznał, że był bardzo wzruszony otrzymaniem Medalu „Labor Omnia Vincit”.

Dominik Górny