Już w najbliższy piątek na miłośników kolei czeka kolejna wycieczka turystycznym składem. To także oferta dla osób, które chciałyby zwiedzić Toruń.

Pociąg turystyczny „Piernik” wyruszy z Poznania Głównego i pokona trasę przez Gniezno, Inowrocław, Toruń Główny do Torunia Miasto. Skład na trasie z Poznania do Torunia będzie ciągnięty przez zabytkowy parowóz z wolsztyńskiej parowozowni, natomiast na trasie powrotnej tj. z Torunia do Poznania przejazd pasażerów zaplanowano na pokładzie planowego pociągu pasażerskiego.

Trasa przejazdu: Poznań Główny – Poznań Garbary – Gniezno – Inowrocław – Toruń Główny – Toruń Miasto. Powrót tą samą trasą.

Toruń to jedno z najpiękniejszych i magicznych miast w Polsce, które swoją sławę zawdzięcza głównie zabytkom skupionym przede wszystkim wokół średniowiecznej starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Gotyckie kamienice, Ratusz Staromiejski, Krzywa Wieża, Dom Kopernika, strzeliste wieże średniowiecznych kościołów, ruiny Zamku Krzyżackiego oraz ciasne, brukowane uliczki od lat przyciągają i fascynują.

Warto zobaczyć niecodzienny widok nocnej panoramy toruńskiej Starówki, który został okrzyknięty jednym z 7 cudów Polski zachwyca i na długo pozostaje w pamięci wszystkich gości przybywających do miasta.

Pasażerowie w ramach przejazdu pociągiem „Piernik” będą mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji, przygotowanych przez samorządy miejscowe na kilku stacjach położonych na trasie przejazdu.

Wszyscy pasażerowie pociągu „Piernik” w ramach zwiedzania Torunia będą podzieleni na kilka grup, który zostanie przydzielony przewodnik, który prezentacje innego miejsca przejdzie z grupą pokazując podróżnikom między innymi:

– bramy i baszty miejskie oraz mury obronne miasta;

– słynny Bulwar Filadelfijski;

– zabytkowe spichlerze miejskie;

– Krzywą Wieżę;

– Stary Rynek z Ratuszem i pomnikiem słynnego astronoma Mikołaja Kopernika;

– toruńskie kamienice mieszczańskie na Starym Mieście;

– pomniki Starego Miasta jak np. fontanna Flisaka z żabkami, osiołka na Starówce – czyli średniowieczny pręgierz;

– Piernikowa Aleja Gwiazd;

– Rynek Nowego Miasta;

– ruiny zamku krzyżackiego;

– perły toruńskiego gotyku – czyli toruńskie świątynie;

W czasie pobytu w Toruniu pasażerowie będą mogli skorzystać także z czasu wolnego, który będzie trwał przynajmniej 180 minut.

 

Pociąg wyruszy z Poznania 13 kwietnia o godz. 9:51 i na miejsce dotrze o 13:22. W drogę powrotną skład odjedzie z Torunia o 19:33, by być w Poznaniu o 21:12.

Michał Sobkowiak