Srebrne Gody związku Marcina Świetlickiego z grupą atrakcyjnych muzyków świętować będziemy jutro w Klubie Pod Minogą.

Świetliki – zespół (kiedyś) młodzieżowy o profilu słowno-muzycznym. Założony przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu Trupa Wertera Utrata w 1992 roku w Krakowie. Ideą, która przyświecała założeniu formacji, było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy pana Marcina, których mroczne piękno i żarliwość, wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą. Stworzenie „nowej”, piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji, ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy było artystycznym celem powstającego zespołu. Przyszłość pokazała, że muzyka o najogólniej rzecz ujmując tzw. alternatywnym czy post-rockowym genre, miła sercu członków zespołu, idealnie współbrzmi z wierszami pana Świetlickiego. Nie targa, a uwydatnia tych wierszy rozliczne walory. Pan Marcin zaś okazał się być pełnokrwistym frontmanem-parlandzistą (to od parlando), ekspresyjnym mistrzem melodeklamacji, a sceniczna intensywność jego przekazu przeszła wkrótce do legendy.

Zespół wydał do tej pory sześć płyt długogrających: Ogród koncentracyjny ( 1995), Cacy cacy Fleischmaschine (1996), Perły przed wieprze (1999), Złe misie (2001), Las putas melancolicas (2005) oraz Sromota (2013). Solidny poziom artystyczny Świetlików, tak w warstwie lirycznej jak i muzycznej, zapewnił zespołowi niepoślednie miejsce w panteonie gwiazd polskiej muzyki alternatywnej. Niemniej mroczny i poważny, bądź co bądź, przekaz wykluczał do tej pory zespół z pogodnych i popularnych imprez kulturalnych typu juwenalia, dni Radomia, sylwester z Jedynką czy okolicznościowych imprez jak otwarcie aquaparku albo promocja modnego gadżetu. Pojawiają się głosy, że nowa strategia impresariatu Świetlików może zmienić ten stan.

 

Koncert Świetlików odbędzie się 8 grudnia 2017r. o godz. 20:00 w klubie Pod Minogą przy ul. Nowowiejskiego 8 w Poznaniu.

Michał Sobkowiak