W najbliższy czwartek w winiarni Pod Czarnym Kotem wystąpi zespół New Cage, którego muzyka inspirowana jest twórczością Johnnego Casha.

Chcieliśmy nazwać płytę Vemoedalen. Wtedy byłoby łatwo: byłoby o czym pisać w prasie. V. to nazwa uczucia, które pojawia się, kiedy robisz piękne zdjęcie czemuś pięknemu, podczas gdy tysiące takich pięknych zdjęć tych pięknych rzeczy już istnieją. Frustracja i strach, że wszystko już było. Nie mogliśmy sobie jednak odmówić zrobienia kolejnych kilku pięknych coverów. Ale tym razem bez frustracji i strachu, że wszystko już było. Wystarczyło to wszystko przesunąć na jutro. Mniejsze ciśnienie. Zdrowiej dla serca. Cisza, spokój. Na wszystko jest czas i jest miejsce na wszystko.

Założyliśmy zespół, żeby grać piosenki Johnnego Casha. Były dla nas inspiracją. Ktoś kiedyś powiedział, że nie powinna ich śpiewać kobieta. Postanowiliśmy sprawdzić, co się wtedy stanie. Czy zmiany dotrą do poziomu praw logiki? Czy ktoś nam coś odda, czy raczej odbierze? Czy może stać się Wszystko?

Wspólnie opracowaliśmy kilka utworów, później dodaliśmy do nich własne. Stworzyliśmy materiał w duchu gitarowych piosenek drogi, piosenek o miłości. Jest wokal na otwartym sercu, jest gitara, są szmery, chóry, noise i cisza.

Podczas grania i wymyślania materiału, duch Johnnego bywał z nami na pewno; straciliśmy jednak pewność, który był to Johnny – tak o swojej twórczości piszą Joanna Halszka Sokołowska i Bartek Tyciński.

 

Joanna Halszka Sokołowska – śpiewa, komponuje, pisze, tworzy muzykę teatralną i filmową. Jest absolwentką wydziału filozofii UW.

Bartłomiej Tyciński – muzyk, multinstrumentalista. Współzałożyciel takich zespołów jak Mitch & Mitch, Starzy Singers czy Slalom, członek m.in. Alte Zachen, Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, Der Father, Kwadratowi. Współzałożyciel Stowarzyszenia kulturalnego Lado ABC skupiającego najciekawszych warszawskich artystów sceny niezależnej. Jako gitarzysta, kompozytor ma w swoim dorobku wiele wydanych albumów. Zajmuje się także muzyką teatralną i filmową.

 

Koncert New Cage odbędzie się 7 grudnia 2017r. o godz. 20:00 w winiarni Pod Czarnym Kotem przy ul. Wolsztyńskiej 1 w Poznaniu.

Michał Sobkowiak