Szczególny i niepowtarzalny charakter będzie miała doroczna gala Ery Jazzu. Bohaterami koncertu w poznańskiej auli UAM będą niekwestionowane gwiazdy jazzu: legendarny kontrabasista Ron Carter oraz wybitny muzyk i kompozytor Krzesimir Dębski.

To ekskluzywne koncerty przygotowane w ramach Ery Jazzu, która zaprosiła – na jedyny koncert w Polsce – trio Rona Cartera, najsłynniejszego kontrabasisty jazzu, współtwórcę i muzyka legendarnych zespołów Milesa Davisa, Herbiego Hancocka i Theloniusa Monka. Ron Carter współpracował z tak wybitnymi przedstawicielami nowoczesnego jazzu, jak Eric Dolphy, Don Ellis i Cannonball Adderley, współtworzył (wraz z Herbiem Hancockiem i Tonym Williamsem) słynną sekcję rytmiczną zespołu Milesa Davisa i wraz z genialnym trębaczem zrealizował kultowe albumy „Seven Steps To Heaven”, „E. S. P.” oraz „My Funny Valentine”. Brał udział w słynnych nagraniach i koncertował z takimi artystami, jak George Benson, Stanley Turrentine, Sonny Rollins, Wynton Marsalis, McCoy Tyner, B.B. King, Bill Frisell, Jim Hall, Richard Galliano i The Kronos Quartet.

Ron Carter to legendarny kontrabasista jazzu – mówi Dionizy Piątkowski – Dysponuje oszałamiającą techniką, której jednak nie nadużywa, koncentrując się przede wszystkim na pracy w sekcji rytmicznej, grając z precyzyjnym, motorycznym wyczuciem rytmu. Jest wymarzonym akompaniatorem śpiewaków oraz solistów. Największa siła jego gry i muzyki leży w grze sekcyjnej i choćby z tych powodów jego klasyczne nagrania z Davisem, w których tyle do powiedzenia miała właśnie sekcja, są świadectwem jego niedościgłego mistrzostwa. Lista artystów i zespołów, w których Ron Carter był najważniejszym muzykiem jest równie imponująca, jak ogromna – bo licząca prawie dwa i pół tysiąca albumów dyskografia kontrabasisty. Ron Carter najczęściej koncertuje teraz z autorskim The Golden Striker Trio. W Poznaniu zagra wraz z gitarzystą Russellem Malone i pianistą Donaldem Vega.

Krzesimir Dębski należy do najznamienitszych osobistości i twórców muzyki. Jego związki z jazzem są tak samo oczywiste, jak jego kariera oraz kreacja poznańskiego środowiska jazzowego. Po słynnym „czasie Komedy” oraz eksplozji poznańskiego jazzu lat pięćdziesiątych (Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Komeda), kolejnym ważnym „czasem jazzu” dla Poznania stały się lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte.

Na początku 1981 roku – wspomina D. Piątkowski – skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz i basista Zbigniew Wrombel założyli String Connection zespół, który stał się jednym z najważniejszych dla poznańskiego jazzu. Niezaprzeczalna w tym była rola i pozycja lidera Dębskiego i udział doskonałych muzyków m.in. Krzysztofa Ścierańskiego, Janusza Skowrona, Andrzeja Olejniczaka, którzy współtworząc styl zespołu byli jego najznamienitszymi kreatorami. String Connection stał się z czasem synonimem jazzu lat osiemdziesiątych i jedną z najciekawszych formacji w historii polskiego jazzu.

Krzesimir Dębski przygotował nie tylko specjalny, premierowy program, ale także swoje „all stars” czyli zespół gwiazd, do którego zaprosił swoich poznańskich przyjaciół oraz znamienitych gości.

 

Koncert odbędzie się 19 listopada 2017r. o godz.19:00 w Auli UAM w Poznaniu.