Zapraszamy na premierę spektaklu teatralno-muzycznego pod tytułem „Piękne spojrzenie” w reż. Katarzyny Stoparczyk, która odbędzie się 30 listopada 2017r. o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Chcąc by efekty działań uczestników dostrzeżono poza murami ośrodków, 5 zmysłów. Imaginarium śladem poprzednich edycji zakończy wielkie finałowe wydarzenie. Tym razem przybierze ono formę spektaklu muzycznego. Zaproszeni przez Katarzynę Stoparczyk − dziennikarkę radiową i telewizyjną, autorkę książek dla dzieci, na co dzień współpracującą z Programem Trzecim Polskiego Radia − artyści muzycy wykonają specjalnie napisane utwory inspirowane wypowiedziami niewidomych dzieci.

Kiedy jechałam do Owińsk w ramach projektu 5 zmysłów. Tabu nie wiedziałam, że te kilka godzin spędzonych z niewidomymi dziećmi otworzy mi oczy na wiele ważnych spraw. Wróciłam z baterią nagranych rozmów. Co w nich znalazłam? Dziecięcą mądrość, autentyczność, wrażliwość, ale także niebywałą dojrzałość i odwagę w precyzowaniu myśli i uczuć. Niekiedy także absolutne pogodzenie, a nawet wdzięczność. Te rozmowy pozostawiły we mnie trwały ślad, pomyślałam więc, że warto pójść krok dalej i zrobić w tym kierunku coś więcej. Połączyć mądrość, szczerość i wrażliwość tych dzieci z wrażliwością twórców. Złożyć artystyczny hołd sobie nawzajem, by okazać szacunek i miłość komuś kto widzi inaczej. Do projektu zaprosiliśmy kilkoro niewidomych dzieci i tylu artystów muzyków. Dzieci podarują artystom swoje słowa, artyści, nawiązując do tych słów, podarują dzieciom swoje piosenki. Jedni i drudzy spotkają się ze sobą na scenie. Będą się badać i poznawać, mówić do siebie i śpiewać, by przekraczać granice, których tak naprawdę nie ma. By uczyć się od siebie nawzajem, ale także zachwycać innością – twierdzi Katarzyna Stoparczyk.

 

Występują

Dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Owińskach:

Zuzanna Mikler, Barbara Walczak, Wiktoria Wędzińska, Michał Brajer, Karol Łukaszewicz, Alan Michalczak

 

oraz autorzy piosenek:

Novika

Malwina Paszek

Bajzel

Patryk „TikTak” Matela

Jacek „Budyń” Szymkiewicz

Wojciech Waglewski

Michał Wiraszko

Zespół „Smutne Piosenki”

Iza Polit – wokal, Mateusz Kaszuba – piano, Paulina Frąckowiak – bas, Jakub Szwarc – perkusja

reżyseria – Katarzyna Stoparczyk

 

„5 zmysłów. Imaginarium” zamyka trzyletni cykl projektu poświęconego przemyśleniom na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej. Poprzednie dwie edycje poświęcone były Dystansowi wytwarzanemu przez środowisko (5 zmysłów. Dystans 2015), a także tematom Tabu dotyczącym nieustającej obecności społecznych barier (5 zmysłów. Tabu 2016).

Spektakl odbędzie się 30 listopada 2017r. o godz. 18:00 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu.