Oryginalna, premierowa produkcja festiwalowa powstaje we współpracy z tłumaczem tekstów Cohena, Danielem Wyszogrodzkim. W nowych aranżacjach zabrzmią utwory z ostatnich dekad oraz niektóre starsze przeboje kanadyjskiego poety. Oprócz lidera i wokalisty Kwartetu ProForma, Przemysława Lembicza, ze sceny usłyszymy głosy znanych osobowości polskiej sceny rockowej: Kazika, Romana Kostrzewskiego i Titusa. Gośćmi koncertu będą też Jagoda Lembicz i Michalina Strugała.

Kwartet ProForma to wyjątkowy, pięcioosobowy kwartet. Zespół zaczynał karierę od wykonywania piosenek Jacka Kaczmarskiego, z czasem wzbogacał repertuar o piosenki innych autorów, a także własne, do wierszy Stanisława Staszewskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, do tłumaczeń tekstów Nicka Cave’a i Toma Waitsa. Cechą charakterystyczną KPF są bogate aranżacje i brzmienie, w którym dużą rolę oprócz instrumentarium podstawowego grają również kontrabas, akordeon, mandolina i instrumenty perkusyjne. Zainteresowania i temperament muzyczny sytuują Kwartet ProForma gdzieś pomiędzy krainą łagodności a black metalem, z uwzględnieniem wszystkich odcieni pośrednich.

W marcu 2012 roku Kwartet zaprosił Kazika Staszewskiego do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego. Ten – w zamierzeniu jednorazowy projekt – zaowocował powstaniem formacji Kazik & Kwartet ProForma, nagraniem i wydaniem w 2015 r. dwupłytowego albumu Wiwisekcja oraz w 2017 r. kolejnego, Tata Kazika kontra Hedora z piosenkami napisanymi do odnalezionych po latach wierszy Stanisława Staszewskiego. Teksty te zostały najpierw opublikowane jako wydawnictwo festiwalu Frazy: „Samotni ludzie, wiersze i piosenki” w 2015 roku. W notowaniu z 8 września 2017 r. Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia w czołówce znalazły się aż dwie piosenki z płyty „Tata Kazika kontra Hedora”: „Most” na miejscu 1. oraz goszcząca od 15 tygodni „Ta droga była daleka” na miejscu 6.

Przed koncertem utwory Leonarda Cohena w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego przeczyta aktor Damain Aleksander. Słowo wstępne wygłosi dr Krzysztfo Gajda, dyrektor artystyczny Festiwalu Frazy.

Koncert odbędzie się we wtorek 7 listopada 2017r. o godz. 19:00 w Auli Artis przy ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 w Poznaniu.

Michał Sobkowiak