Już dziś odbędzie się wyjątkowy koncert zapowiadający przypadające w 2018 roku 20-lecie klubu Blue Note. Tylko jeden koncert w tym składzie oraz specjalnie przygotowane kompozycje.

Za koncepcję artystyczną odpowiada wybitny trębacz jazzowy Piotr Wojtasik. Oprócz niego na scenie pojawią się między innymi – jeden z najważniejszych współcześnie saksofonistów jazzowych – Vincent Herling, genialny perkusista – Eric Allen, mieszkający na stałe w Hiszpanii mistrz saksofonu Andrzej Olejniczak, jeden z najbardziej wziętych polskich kontrabasistów – Michał Barański, a także wschodząca gwiazda saksofonu – Maciej Kądziela. Na scenie Blue Note pojawią się także poznańscy muzycy jazzowi.

 

Vincent Herring

Niezaprzeczalnie, to jeden z najważniejszych współcześnie saksofonistów jazzowych. Nagrał 12 płyt w roli lidera, a na ponad 100 pojawił się w charakterze gościa. Nie sposób tu wymienić w całości zespołów, w których grał, dlatego wyróżnić trzeba te najlepsze, a już na pewno najbardziej znane: The Freddie Hubbard Quintet, Nat Adderly Quintet, Horace Silver Quintet, The Carnegie Hall Big Band, czy wreszcie Art Blakey and The Jazz.

 

Andrzej Olejniczak

Rozpoczął swoją karierę w latach 70. Już wtedy został wręcz obsypany nagrodami, czego konsekwencją były jego częste występy za granicami rodzinnego kraju. Ten niezwykły artysta szybko uzyskał wśród recenzentów i fanów status żywej legendy i jest darzony ogromnym szacunkiem i uznaniem za jego muzyczne osiągnięcia. Od 1984 mieszka w Bilbao w Hiszpanii, gdzie działa jako muzyk i pracuje jako docent w różnych wyższych szkołach muzycznych. Muzyk często koncertuje w USA i w Europie, przedstawiając publiczności swoją własną muzykę. Jego perfekcyjne, pełne blasku brzmienie doskonale wpisuje się w kosmos dźwięków oryginalnych kompozycji Susan Weinert, w szczególny sposób uzupełniając brzmienie instrumentów strunowych.

 

Piotr Wojtasik

Artysta obsypywany nagrodami, otrzymał, m.in.: Fryderyka, Jazzowego Oscara, a także Mateusza Trójki. W rankingu magazynu „Jazz Forum” uznano go za najpopularniejszego polskiego jazzmana. Nagrywał i koncertował m.in. u boku takich gwiazd jazzu jak: Kenny Garrett, Billy Harper, Gary Bartz, Dave Liebman, Victor Lewis, Daniel Humier, Joachim Kuhn czy Michel Donato, a na polskim rynku współpracował m.in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Andrzejem Jagodziński, Maciejem Sikałą, Lorą Szafran, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Baronem.

Piotr Wojtasik jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcą macierzystej uczelni, jak również Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, prowadzi także warsztaty muzyczne. Zadebiutował na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 roku wraz z zespołem New Presentation, z którym to też zarejestrował pierwszy materiał. Ostatnią z dotychczasowych płyt w jego solowym dorobku jest album „Old Land”, który ukazał się w 2013 roku. Na tej płycie jazz przeplata się z muzyką świata, a u boku lidera pojawiają się legendy – Billy Hart, Kirk Ligtsey, Essiet Okon Essiet i inni.

 

Leszek Możdżer

Jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii Fortepian i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.

Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi, koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami. Nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod własnym nazwiskiem.

 

Michał Barański

Studiował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli. W czasie studiów założył wraz z pianistą Pawłem Kaczmarczykiem formację K/B/D trio z którą zdobył wiele nagród na festiwalach i konkursach jazzowych m.in. nagroda Grand Prix na 40 Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Aniołek Jazzowy na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2005 roku. Otrzymał również nagrodę indywidualną „Swingujący Kruk” na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Bardzo szybko, gdyż już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Anna Serafińska, Jose Torres, David Doruzka, Carmen Moreno, Grzech Piotrowski, Piotr Baron, Mate.O, zespoły Afromental, New LifeM., TGD i wiele innych.

Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album – muzyka jazzowa. W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku. Od października 2012 jest wykładowcą na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu w klasie kontrabasu i gitary basowej.

 

Eric Allen

Perkusista jazzowy, rodowity Nowojorczyk, studiował sztukę wykonywania jazzu i teorię muzyki w Lee Oddis Bass III przy Duke Ellington School For The Performing Arts w Waszyngtonie. Uczył się w klasie z tak wybitnymi kolegami jak: trębacz Wallace Roney czy basista Clarence Seay. Gdy grał w miejscowym klubie Blues Alley w D.C. odkrył go wielki jazzman Illinois Jacquet. Dzięki rekomendacji IIIinoisa Eric zagrał z wielkim jazzmanem Lionelem Hamptonem.

Następnie swoją ścieżkę muzyczną połączył z takimi gwiazdami jak: Slam Steward, Archie Shepp, Jon Hendricks, Wallace Roney i innymi. Występował na wielu scenach świata m.in. w Nowym Jorku, Lagos, Nigerii, Rzymie, Madrycie, Montreux, Barcelonie, Warszawie, Gdyni, Mediolanie, Tokio, Genewie, Zurichu, Paryżu, Marysylii, Lyonie, Sztokholmie, Salzburgu, Wiedniu, Valettcie, Malcie.

 

Koncert odbędzie się we wtorek 21 listopada 2017 roku o godz. 20:00 w Blue Note Poznań przy ul. Kościuszki 79. Zostanie on zarejestrowany i wydany na płycie.