Już dzisiaj odbędzie się premiera „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”. Nauczyciel jako stereotyp. Nauczyciel jako konwencja. Nauczyciel jako forma.

Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela to spektakl, który powstał w oparciu o metody pedagogiczno-teatralne na warsztatach dedykowanych nauczycielom. Choć tytuł powinien brzmieć Z pamiętnika poznańskiej nauczycielki – obsadę spektaklu tworzą bowiem kobiety, a teatralna narracja przypomina kobiecy pamiętnik, pełen zapisków i notatek nauczycielek, które zdecydowały się opowiedzieć o sobie z kilku perspektyw. Nieustannie obserwowane przez uczniów, rodziców, dyrekcję oraz społeczeństwo postanowiły spojrzeć na swój zawód z dużą dozą dystansu i autoironii. Słodko-gorzki spektakl powstał na bazie ich przemyśleń, refleksji oraz historii z życia prywatnego i zawodowego – zapewniają organizatorzy.

Efekty pracy zostaną zaprezentowane w ramach projektu Off Opera 2017. Dlaczego akurat tutaj? Można powiedzieć, że punktem wyjścia była opera, a wyszedł… off. Uzewnętrznione zostało to, co każda z nauczycielek kryła wewnątrz siebie.  Jednocześnie w ich pracy zauważyć można operową formę i konwencję. Konwencjonalny gest obrazujący stereotypowego nauczyciela, paradoksalnie staje się katalizatorem wywrotowości, małej rewolucji pełnej ironicznego wyzwolenia.

Inspiracji spektaklu należy szukać przede wszystkim w formie pamiętnika, pełniącego dwojakie funkcje – notatnika, miejsca na codzienne zapiski, ale także rodzaju autoterapii. Podczas pracy wspomagał nas także Witold Gombrowicz i jego nieśmiertelna powieść Ferdydurke, powieści Jarka Szulskiego, a w szczególności SOR (nie) zdarza się w szkole, w której nauczyciel to w pierwszej kolejności człowiek, a dopiero potem… nauczyciel. Jednak przede wszystkim historie pięciu kobiet, nauczycielek, układające się na kształt mozaiki, w której śmiech miesza się z łzami, radość z irytacją, a autentyczność i prawda z obezwładniającą Formą i absurdem.

Obsada – nauczycielki poznańskich szkół:

Agnieszka Brząkała

Joanna Jaźwińska

Marta Garczyńska

Karolina Kosidło

Barbara Niedzielska

 

Premiera spektaklu „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” odbędzie się 14 października 2017r. o godz. 19:00 na Scenie Wspólnej w Poznaniu przy ul. Brandstaettera 1. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie wydawane będą od 2 października br., w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44, od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00-19:00, w soboty w godz. 10:00-17:00.

Michał Sobkowiak