Wystawa „Siódmy wymiar / The Seventh Dimension” – to kolejna odsłona galaktycznego malarstwa Beaty Pflanz w V. A. Gallery Poland.

Fot. Bartosz M. Kaj

Artystka w swojej twórczości zaprasza do odkrywania tajemniczego oblicza otaczających nas galaktyk. Wystawy Beaty Pflanz zaskakują, intrygują, skłaniają do refleksji, czarują kolorem i fakturą. Przenoszą nas do innego wymiaru.

Moje „kosmosy” są w ciągłym ruchu, wciąż wpadają na siebie i powoli tworzą nowe rzeczywistości – mówi Beata Pflanz.

Zastanawia mnie czas – jego trwanie, ciągłość, nasze uwarunkowanie wobec. To czym jest w ogóle… Interesuje mnie też przestrzeń, ale nie tylko jej wszechobecne 3D. Przestrzeń mentalna, ta przeżyta i nie, ta przyśniona, ta doświadczona w półśnie – półjawie, każdego dnia, ale też w czasie choroby, czy operacji… i zastanawia mnie to, jak czas i przestrzeń konstytuują nasze Tu i Teraz. Co kreuje moją rzeczywistość i mnie, jako mnie? Który wymiar jest prawdziwy, i czy rzeczywisty? I na ile paralelne światy, których w jakimś sensie doświadczam, są tylko moje, a może nie? Na ile ich zapis, a raczej próba zapisu: obraz, słowo – będzie mógł być czytelny nie tylko dla mnie? Na ile mój kosmos staje się szóstym wymiarem – opowiada artystka o swoim uprzednim cyklu w kosmicznym projekcie.

Beata Pflanz – artystka interdyscyplinarna, kuratorka, krytyk, pisarki, absolwentka wydziału malarstwa Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Największą i najbardziej medialną pracą artystki to projekt „Mieszkam w swoim obrazie” (2009), którą obecnie realizuje raz jeszcze! od nowa, czyli zamiana zewnętrznych ścian własnego domu w obraz (ponad 400 m2). Ten wielopoziomowy projekt, to: anektowanie przestrzeni zewnętrznej, która jest zarazem własną, zamiany domu w galerię-wiecznie-otwartą, a najważniejszym w tym projekcie otwieranie innych na sztukę. Pozostałe prace pokazała na wystawach: w Bazylei, Barcelonie, Madrycie, Lizbonie, Berlinie, Rzymie, Londynie, czy w Nowym Jorku na Manhattanie, a także w Cold Springs i Taos.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 października 2017r. o godz. 18:00 w Sali Multiroom, Metalmex – akcesoria meblowe przy ul. Wierzbowej 162 w Wysogotowie. Wstęp wolny.

Michał Sobkowiak