OldBREAKOUT to zespół złożony m.in. z muzyków dawniej związanym z zespołami Tadeusza Nalepy. W repertuarze grupy znajdują się nowe kompozycje blues-rockowe oraz stare przeboje zespołu Breakout, m.in. takie jak: „Modlitwa”, „Oni zaraz przyjdą tu”, „Kiedy byłem małym chłopcem” czy „Pomaluj moje sny”.

Na początku 1968 roku Franciszek Walicki zaproponował Tadeuszowi Nalepie nową nazwę dla zespołu do tej pory nazywanego Blackout. Pierwszy skład zespołu Breakout to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert 21 lutego 1968 roku w klubie Stodoła w Warszawie a oficjalny debiut nastąpił na pierwszej edycji festiwalu muzycznego Musicorama w Warszawie 27 lutego 1968 roku. Następnie grupa wystąpiła w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, gdzie zaprezentowała m.in. swój pierwszy przebój pt. „Gdybyś kochał, hej”. Od tego momentu zespół jest nazywany prekursorem blues-rocka, opartego na najlepszych wzorcach zachodnich. W 1969 ukazuje się płyta pt. „Na drugim brzegi tęczy”, a do roku 1980 zespół nagrał łącznie 10 albumów, z których najsłynniejszym stał się „Blues”.

To grupa Breakout przełamała stereotyp ówczesnej stylistyki muzyki gitarowej i była pomostem pomiędzy big-bitem i rock and rollem lat sześćdziesiątych, a późniejszą muzyką rockową i blues-rockową. To grupa Breakout zaczęła flirtować z jazzem zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego.

Przez zespół przewinęło się wielu znakomitych muzyków, z Dariuszem Kozakiewiczem i Józefem Skrzekiem na czele. Zespół oficjalnie istniał do 1982 r., kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.

Pod koniec 2013 roku z inicjatywy śląskiego muzyka Kazimierza Pabiasza zespół się reaktywował, początkowo pod nazwą Ex-Breakout a ostatecznie OldBREAKOUT. We wrześniu 2014r ukazała się pierwsza płyta reaktywowanego zespołu zatytułowana „Za głosem bluesa idź”, na której wszystkie teksty są autorstwa Bogdana Loebla.

 

Skład OldBREAKOUT:

Krzysztof Dłutowski (ex Blackout, ex Breakout) – instrumenty klawiszowe,

Tadeusz Trzciński (ex Breakout) – harmonijka, wokal,

Zbigniew Wypych (ex Breakout, ex Oddział Zamknięty) – bas,

Kazimierz Pabiasz (ex Blues jak Kobra) – wokal, gitara,

Dariusz Samoraj (ex Promil bluesa) – gitara,

Vlodi Tafel (ex Anita Lipnicka) – perkusja

 

Koncert odbędzie się w piątek 20 października 2017r. o godz. 20:00 w Blue Note Poznań przy ul. Kościuszki 79.

Michał Sobkowiak