O dwóch takich, co ukradli księżyc

SEANS NA WEEKEND
Na koniec tegorocznego przeglądu filmów podróżniczo-przygodowych historia bliźniaków, którzy wyruszyli w podróż w poszukiwaniu krainy leniuchów.
Ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich, co ukradli księżyc” w wersji aktorskiej trafiła do kin w 1962 roku. W latach osiemdziesiątych powstała wersja animowana, której dziś poświęcimy uwagę.
Fabuła
W baśniowej, lecz ubogiej krainie Zapiecek przychodzą na świat bliźniaki Jacek i Placek, podobni do siebie jak dwie krople wody. Od najmłodszych lat przysparzają kłopotów i ze szczególną niechęcią odnoszą się do wszelkiej pracy – marzą o krainie dobrobytu, w której nie trzeba pracować. Wkrótce udają się w podróż w poszukiwaniu upragnionej, legendarnej krainy leniuchów.
W czasie swej długiej wędrówki bliźniacy przeżywają wiele przygód m.in. spotykają osła, który nie może ruszyć się z miejsca, ponieważ nie wie od której nogi ma zacząć. Następnie chłopcy spotykają królika, który obiecuje im mapę krainy w której nie trzeba pracować, ale pod warunkiem, że przyniosą mu zaczarowane marchewki z plantacji hrabiego. Podczas zrywania marchwi Jacek i Placek zostają złapani przez straże i zamknięci w wysokiej wieży, z której uciekają na grzbiecie tęczy.
 

Kadr z filmu
Bracia nie spodziewają się, iż ucieczka ta zakończy się kolejnymi tarapatami, bowiem na dole oczekuje na nich czarownik Figlarz. Chcąc mieć pewność, że nicponie nigdzie nie zwieją, wysłał po nich pelikany, dzięki którym chłopcy zostają uwięzieni w ciemnej grocie, której pilnuje Latający Kot. Kiedy mu uciekną, bliźniaki obserwują nocą, jak księżyc zmęczony wędrówką po niebie chowa się w stawie. Jacek i Placek zarzucają sieć i w ten sposób łowią go na sprzedaż.
Podczas wędrówki z cennym łupem bracia wpadają w ręce bandy zbója Madeja. Dzięki zupie, którą ugotowali zbójom, chłopcy odzyskują wolność. Ponieważ po wypiciu piekielnej zupy cała banda zbójów uniosła się w powietrzu i pofrunęła daleko popychana porannym wiatrem.
Po tej przygodzie Jacek i Placek dochodzą do wniosku, że napracowali się niemało szukając krainy leniuchów i postanawiają wrócić do rodzinnego Zapiecka, gdzie czeka na nich stęskniona mama. Od tej pory chłopcy stają się grzeczni, posłuszni i bardzo pracowici.
 

Kadr z filmu
Film animowany „O dwóch takich, co ukradli księżyc” oparty jest na motywach książki Kornela Makuszyńskiego. Czteroodcinkowy serial powstawał w latach 1984-1989. W 1992 roku na jego podstawie przygotowano wersję filmową. Odcinki serialu trwają ok. 24 minut, natomiast film 72 minuty. Obie produkcje wyreżyserował Leszek Gałysz. Muzykę skomponował Jan Borysewicz, a teksty piosenek napisali Andrzej Mogielnicki i Jacek Cygan. Ścieżkę dźwiękową nagrał zespół Lady Pank.
Obsada dubbingu
Ewa Szykulska jako Jacek
Dorota Stalińska jako Placek
Jan Kobuszewski – narrator
Wiktor Zborowski
Lech Ordon
 

Kadr z filmu
Ciekawostki produkcyjne
Chociaż jako wykonawca ścieżki dźwiękowej figuruje zespół Lady Pank, jej wykonanie należy uznać za pierwsze solowe dzieło Jana Borysewicza. Ponieważ muzycy zespołu byli zmęczeni po długich trasach koncertowych, zamiast pracy w studio wybrali wakacje. Dlatego też Borysewicz sam nagrał ślady gitar, basu, instrumentów perkusyjnych i w dodatku zaśpiewał kilka piosenek. Resztę wokali nagrał Janusz Panasewicz. Programowaniem instrumentów klawiszowych zajął się realizujący płytę Rafał Paczkowski.
„O dwóch takich, co ukradli księżyc” zostało narysowane ciekawą kreską, bardziej plastyczną niż nawiązującą do realnych postaci. Całość została podana w nowoczesny sposób, dynamicznie i doprawiona świetną muzyką Borysewicza. Nikt się nie spodziewał, że w gwieździe rocka drzemie taki talent do pisania muzyki ilustracyjnej.
Na pochwałę zasłużyły także Szykulska i Stalińska, które użyczyły swoich głosów krzykliwym bliźniakom. Ich kreacje przeszły do klasyki rodzimego dubbingu.
 

Kadr z filmu
W te ostatnie dni wakacji dajmy porwać się Jackowi i Plackowi na wspólną podróż do krainy leniuchów.
Michał Sobkowiak

Możliwość komentowania została wyłączona.