Jesienno-zimowy sezon artystyczny w V.A. Gallery Poland uświetni wernisaż wystawy Karola Bąka i Sylwestra Chłodzińskiego pt. „Na granicy światów”. To znakomita informacja dla inwestorów i miłośników światowej klasy dzieł sztuki, które reprezentują Polskę na międzynarodowej arenie sztuki współczesnej.

To doskonała okazja przyjrzeć się twórczości obu Artystów, która przenikając się jednocześnie zachowuje indywidualny charakter. Odkryjemy mikroświaty, odczucia i emocje przelane na płótno przez Karola Bąka i zaklęte w formie przestrzennej przez Sylwestra Chłodzińskiego.

Każdy z nas jest mikrokosmosem, oddzielnym światem. Rozwijający się świat pragnie tworzyć, twórczość jest istotą naszych połączeń, połączeń na poziomie dusz. Obrazy, rzeźby, wiersze pośredniczą w przekraczaniu granic naszych światów, czasami same stają się światami, które nas pochłaniają, zaczynają żyć w naszych myślach, przepełniają czas. To jest właśnie piękno transcendencji człowieka, który dzięki obcowaniu ze sztuką pokonuje granicę mikrokosmosów. Światy przenikają się, dopełniają, wzajemnie inspirują tworząc ludzki wszechświat we Wszechświecie. W Jego tajemnicy istnienia i śmierci, w nadziei na stworzenie piękna, które będzie wieczne – mówią organizatorzy.

Karol Bąk – Karol Bąk to światowej sławy malarz, rysownik, grafik, absolwent poznańskiej ASP, mający w swym dorobku kilkaset obrazów olejnych, które stanowią największą, ale nie jedyną część jego działalności artystycznej. Artysta tworzył także grafiki, rysunki tuszem, pastelowe portrety, ołówkowe szkice, a także freski naścienne. Prace te różnią się nie tylko techniką, ale sposobem ich odbioru. Malarstwo olejne można uznać za jaśniejszą i pogodniejszą stronę artystycznej duszy, zaś rysunki i szkice to ciemniejszy i bardziej złowrogi aspekt twórczości. Oba te pierwiastki łączą się w od lat tworzonych cyklach tematycznych – „Żaglowce” i „Dialogi”. Poza nimi w malarstwie olejnym znajdują się również Kokony, Aureole, Cztery żywioły, Judyta i Salome, Prima Mobilia, a także cykl „Nokturny”, inspirowany muzyką Fryderyka Chopina, z okazji Roku Chopinowskiego 2010. Artysta ma na koncie wiele wystaw, zarówno w kraju jak i zagranicą – Amsterdam, Rotterdam, Londyn, Rzym, Nowy Jork, Las Vegas, Tajpej, Segovia – a jego prace znajdują w muzeach i zbiorach prywatnych na wszystkich kontynentach.

Sylwester Chłodziński – rzeźbiarz, który tworzy zarówno w drewnie jak i w marmurze, stali, brązie oraz ceramice. Posiada wieloletnią praktykę w zawodzie renowatora – odrestaurowywał między innymi Sanktuarium Franciszkanów w Kazimierzu nad Wisłą. Artysta brał też udział w realizacjach pomników miejskich (m.in. pomnik Jakuba Boehme w Zgorzelcu, pomnika Powstańców Wielkopolskich w Brzozie i Barcinie). Pracował przy wystroju i scenografii „Tajemnic Karkonoskich” w Karpaczu. Brał udział w plenerach artystycznych w Polsce (realizacja największej głowy Ducha Gór oraz pomnik Napoleona w Pławnej, praca przy wystroju Zamku Śląskich Legend) oraz w plenerach międzynarodowych (Czechy, Grecja, Polska, Hiszpania). Ma na swym koncie kilkanaście wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych zarówno w Polsce jak i za granicą. Rzeźbiarz, który tworzy zarówno w drewnie jak i w marmurze, stali, brązie oraz ceramice. Posiada wieloletnią praktykę w zawodzie renowatora. Ma na swym koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych zarówno w Polsce jak i za granicą.

Wernisaż wystawy „Na granicy światów” odbędzie się 8 października 2022 roku o godzinie 18:00 w Sali Multiroom przy ul. Wierzbowej 162 (Poznań-Wysogotowo). Wernisaż będzie miał charakter zamknięty – informacje o aukcji oraz zaproszeniach można uzyskać pod nr tel. +48 509 920 616./ +48 511 101 200 / +48 512 207 200 lub e-mail: office@vagallery.pl