To są zawsze trudne i smutne wiadomości, tym bardziej jak dotyczą tak wspaniałej osobowości jaką posiadał Kazimierz. Idąc tropem piosenki Czerwonych Gitar – ,,Historia pewnej znajomości”, pragnę przypomnieć, że miałem okazję osobiście zetknąć się z Mistrzem na scenie w O.D.K. ,,Bajka”, na której z niepowtarzalnym wdziękiem starszego już wówczas Pana, spontanicznie podłączył się kontrabasem do moich piosenek, ubogacając artystyczny wyraz prezentacji. Było widać ,że mimo podeszłego wieku, w jego sercu gościł maj i wciąż towarzyszyła mu wielka radość muzykowania.

Pamiętam również długą jeszcze rozmowę o muzyce, która była sympatycznym podsumowaniem tego koncertu, a Krzysztof Wodniczak był jego ,,motorem sprawczym” i moderatorem w jednej osobie. Spotkałem jeszcze Pana Kazimierza na wieczorze opłatkowym w Prochowni w J.C.K., a los posadził nas przy jednym stoliku. Rozmów o muzyce nie było końca, a Mistrz wciąż w serduchu miał maj i nawet był gotów podłączyć się do projektu Kapeli ,Miejskiej (z chodnika) z piosenkami o Poznaniu. Facebook przypomniał mi o jego urodzinach, więc przesłałem lakoniczne życzenia – ,,Wszystkiego i dużo”. I masz ci los, zabrakło 4 dni – nie doczekał. Była to dla mnie znajomość krótka, przypadkowa ale ważna.

W wieku 81 lat na cztery dni przed swoimi urodzinami opuścił nas, schorowany i po licznych pobytach w szpitalach i sanatoriach Kazimierz Miler – etnomuzykolog, dziennikarz, puzonista w wielu składach dixielandowych, estradowych i rozrywkowych w latach 50, 60 i 70-tych; kontrabasista i skrzypek w Zespole Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, sekundzista Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” Ośrodka Kultury w Pobiedziskach, Regionalnego Zespołu „Siekieracy” w Kostrzynie, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Zespołów Folklorystycznych „Scena Ludowa” w Krakowie, juror kilkunastu przeglądów, konkursów i festiwali o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym z zakresu muzycznego folkloru wiejskiego i miejskiego; członek honorowy Polskiego Towarzystwa Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK, odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużony dla Kultury Polskiej „Gloria Artis”, Medalem „Labor Omnia Vincent”. Autor publikacji i recenzji w magazynie muzycznym Brzmienia, Kulturalniku Poznańskim, My 60 Plus, Powiaty Gminy, kwartalnika Muzykalia.

To bardzo barwna postać w polskim życiu muzycznym. Bardzo aktywny w wielu dziedzinach muzycznego środowiska. Zapamiętamy Go z aktywnego udziału w wielu panelach dyskusyjnych z ministrami kultury Waldemarem Dąbrowskim czy Bogdanem Zdrojewskim, podczas których wykazywał się nieprzeciętną erudycją i talentem narracyjnym. Wiedział o czym mówi, nigdy nie cofał się ze swych ukształtowanych przez lata bezkompromisowych wynurzeń.

Pozostawił , nadając im szlify muzyczne, wielu wychowanków w Wągrowcu, Lesznie, Poznaniu, którzy – mamy taką nadzieje – pojawią się 28 października o godz. 17-tej w Muzycznej Prochowni przy ul. Jackowskiego 5-7 na Zaduszkach Jemu poświęconych. Wcześniej o godz. 8:00. w kościele garnizonowym przy ul. Szamotulskiej odprawiona będzie msza św. za duszę śp. Kazimierza.

Będzie Go nam bardzo brakowało. Spoczywaj w spokoju i dołącz do Twoich znajomych, których w Niebie jest tak wielu…

Wojtek Garczarek