W lipcu rusza druga edycja organizowanych przez Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK cykli koncertów pod nazwą „Poznańskie Muzykalia”. Miejscem koncertów jest zabytkowa Muszla Koncertowa w Parku Wilsona w Poznaniu.

W ubiegłym roku w ramach cyklu towarzystwo zorganizowało 5 koncertów poświęconych utworom z repertuaru wybitnych nieżyjących już artystów, a byli wśród nich: Olga Jackowska (Kora), Maria Koterbska, Ewa Demarczyk, Krzysztof Krawczyk i „król rock and rolla” Elvis Presley, którego dorobek towarzystwo popularyzuje w Poznaniu już od kilkunastu lat.

Zasadą koncertów z cyklu „Poznańskie Muzykalia” jest udział w nich wielu, głównie młodych wokalistów i instrumentalistów wyłanianych w dużym procencie poprzez ogłaszane w mediach społecznościowych nabory. Siłą rzeczy są to głównie osoby związane ze środowiskiem poznańskim, choć nie brakuje takich, dla których chęć zaprezentowania się przed wspaniałą publicznością w Parku Wilsona przeważa nad niedogodnościami związanymi z dojazdami na próby i koncert.

W tym roku pierwszy koncert w cyklu „Poznańskie Muzykalia” odbędzie się w tradycyjnym już miejscu, w niedzielę 3 lipca 2022r. o godz. 18:00. Miejsce, dzień tygodnia i godzina naszych letnich spotkań są niezmienne od początku realizacji, więc do zapamiętania jest tylko data. Tym razem pierwszy koncert poświęcony jest utworom Haliny Frąckowiak – artystki mocno związanej z Poznaniem, gdyż tu się urodziła i tu stawiała pierwsze kroki na swej artystycznej drodze. Mając szesnaście lat, Halina Frąckowiak dostała się do „Złotej Dziesiątki” II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w roku 1963, wraz z takimi znanymi artystkami jak Zdzisława Sośnicka i Marianna Wróblewska, a wśród wyróżnionych znalazł się duet Mira Kubasińska-Tadeusz Nalepa. Warto wspomnieć, że rok wcześniej laureatami „Złotej Dziesiątki” I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie byli m.in.: Czesław Wydrzycki (Niemen), Wojciech Gąssowski, Wojciech Kędziora (Korda), Helena Majdaniec, Karin Stanek. Festiwal szczeciński miał ogromny wpływ na formowanie się sceny muzycznej w Polsce przez wiele dalszych lat.

Samej Halinie Frąckowiak, po współpracy z zespołami „Tarpany” i „Drumlersi” w latach 1965-68, prawdziwy wielki start do kariery otworzyła współpraca z zespołem ABC Andrzeja Nebeskiego. Zespół miał troje wokalistów, ale większość utworów na jedynej płycie zespołu śpiewała Halina Frąckowiak. Piosenka „Czekam tu” nagrana z Grupą ABC została nagrodzona na festiwalu w Opolu. Lata 1970-72 to z kolei pasmo niewątpliwych sukcesów grupy, a sama Halina Frąckowiak stała się gwiazdą. Po roku 1972 artystka zdecydowała się jednak na karierę solową, co zaowocowało płytami „Ida” (1974), „Geira” (1977), „Ogród Luizy” (1981), „Serca gwiazd” (1983), „Halina Frąckowiak” (1987), „Przystanek bez drogowskazu… Garaże gwiazd” (1985).

Na niedzielnym koncercie 3 lipca usłyszymy większość utworów z czasów współpracy Haliny Frąckowiak z Grupą ABC, takich jak „Droga do gwiazd”, „Ktoś”, „Napisz proszę”, „Gdzie jest wczorajszy dzień” czy „Nie potrzeba mi nic”. Będą też znane utwory z okresu solowej kariery Haliny Frąckowiak, a wśród nich „Tin Pan Alley”, „Papierowy księżyc”, „Dancing Queen” i „Anna już nie mieszka tu”, poświęcony pamięci Anny Jantar, koleżanki Haliny Frąckowiak z wczesnych lat ich artystycznego rozwoju.

Oprawę muzyczną zapewni zespół muzyczny pod kierunkiem Emmy Kluczyńskiej (pianino, aranżacje utworów), w składzie którego znajdą się też instrumenty dęte, charakterystyczne dla brzmienia Grupy ABC. Z utworami Haliny Frąckowiak zmierzą się młodzi wokaliści: Marianna Ćwiąkała, Julia Galin, Maciej Kocięcki, Maria Łacka, Karolina Kram-Chojnacka, Mewa Topolska i Aleksandra Śliwińska.

Włodzimierz Sładkowski