Po półrocznej przerwie Teatr Polski w Poznaniu powraca z premierą „Nany” Émile’a Zoli, pierwotnie planowanej na marzec 2020 roku.

Émile Zola chciał opowiedzieć o „męskich chuciach” i zrobił to za pomocą historii kobiety – Nany, prostytutki z paryskiego bruku – opowiadają realizatorzy spektaklu. – Jesteśmy wśród kobiet przeczesujących włosy do tyłu, czerwonych-wykonturowanych ust, męskich perfum o jedno psiknięcie za dużo. Wkrótce buty kleją ci się od piwa, włosy od potu i kurzu, w łazience brakuje papieru i chce ci się spać, ale zostajesz, bo zawsze coś może cię ominąć.

Nana nieustannie próbuje wyzwolić się z narzuconej roli, nie przebierając w środkach. Dziś jest dla nas inspiracją i sprawia, że stawiamy sobie pytania: z czego, jak i czy w ogóle przyszło się nam wyzwalać? Jaka jest teraz nasza podmiotowość? Czego się boimy? Jak manifestujemy nasz strach? Czego oczekujemy od innych? Co dajemy z siebie?

Nie ma już śniegu, nie ma traszek, nie ma kalarepy. Ludzie są nienasyceni/przesyceni, niedoczuci, znudzeni. Świat, który znamy się kończy, czy może się zmienić? Znajdujemy się w zamkniętej i zawłaszczonej przestrzeni, gdzie wszystko już należy do kogoś. Chcą coś z siebie wykrzesać, coś poczuć, często za pomocą kogoś. Przyglądamy się ofiarom wykorzystywania, upokorzenia czy bezsilności. Jednak głównie szukamy momentów, kiedy ludziom chwilowo udaje się coś ocalić. Gdy przez chwilę zamykają się w „bańce” i próbują się spotkać z drugą osobą czy samym sobą. Po prostu pobyć.

reżyseria: Monika Pęcikiewicz

adaptacja i dramaturgia: Wiktoria Czeladka

muzyka: Cezary Duchnowski

obsada: Mariusz Adamski, Konrad Cichoń, Piotr B. Dąbrowski, Michał Kaleta, Wojciech Kalwat, Piotr Kaźmierczak, Barbara Krasińska, Teresa Kwiatkowska, James Malcolm (gościnnie), Jakub Papuga, Małgorzata Peczyńska (gościnnie), Monika Roszko, Aleksandra Samelczak (gościnnie), Michał Sikorski, Paweł Siwiak, Andrzej Szubski, Ewa Szumska, Kornelia Trawkowska, Mateusz Wiśniewski (gościnnie), Wiesław Zanowicz

Spektakl z towarzyszeniem Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu pod kierownictwem Adama Domurata.

Polska prapremiera „Nany” Émile’a Zoli odbędzie się w piątek 18 września 2020r. o godz. 19:00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.

Michał Sobkowiak