Grupa teatralna Jest Jak Jest już jutro w poznańskim CK Zamek zaprezentuje spektakl „Jestem”.

Podczas pracy nad pierwszym spektaklem grupy Jest Jak Jest, aktorzy zadawali sobie pytania : Kim jestem? Co czuję? Co lubię.? Czego się boję? Co mnie interesuje? Co jest dla mnie ważne? Czego chcę? Czym chciałbym podzielić się z innymi? Jak może być? Odpowiedzi przybrały różną formę – są namalowane, napisane, przedstawione, zaśpiewane lub nagrane. „Jestem” to ich iloczyn, zbiór refleksji członków zespołu na temat jednostkowych losów.

Tak naprawdę chciałabym się podzielić czymś ze swojego życia. To chyba będzie mi najłatwiej. Nie trzeba się tak stresować. Zrobię to z przyjaciółką. Nie możemy iść na zwykły spacer. Możemy sobie coś wymyślić. Zeszyty. Puzzle. Koncerty. Pierniki. Kartki. Puzzle wybrałam ponieważ lubię je układać od dzieciństwa, jest to coś z czego nigdy nie wyrosnę – mówi Magdalena Gombowska.2

Chciałbym chociaż trochę nakreślić to co czuję. Czym chcę i staram się kierować. Chociaż to nie jest takie proste – twierdzi Szymon Kaźmierczak.

reżyseria: Grażyna Wydrowska

muzyka: Joanna Sykulska

występują: Piotr Bartoszewski, Alicja Bochniak, Magdalena Gombowska, Natalia Jaskowska, Szymon Kaźmierczak, Artur Lewandowski, Krystyna Morawska, Rafał Różański, Artur Warchoł, Alicja Zacharczuk, Maciej Zandecki

produkcja: Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

premiera: listopad 2019r.

 

Grupę teatralną JEST JAK JEST tworzą członkowie poznańskich wspólnot stworzonych dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich mieszkańcy dwóch domów prowadzonych przez Fundację L’Arche Polska, pracownik Galerii oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej działających w ramach Stowarzyszenia NA TAK, podopieczny Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA czy Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego. Kilkoro aktorów radzi sobie z barierami dnia codziennego samodzielnie. Nowa grupa pracuje w ramach zamkowego programu „Teatr powszechny” pod artystyczną opieką Grażyny Wydrowskiej od stycznia 2019r.

Grażyna Wydrowska – aktorka, reżyserka, pedagog teatralny. Współzałożycielka legendarnego Teatru Wierzbak. Prowadzi warsztaty i szkolenia oraz tworzy międzypokoleniowe projekty o charakterze artystycznospołecznym. Laureatka Nagrody Artystycznej Młodych im. St. Wyspiańskiego, Nagrody Artystycznej im. Jana Dormana i Nagrody Rady Ministrów. Za działalność na rzecz kultury otrzymała też tytuł „Jednej ze stu obywatelek Wielkopolski” w ramach projektu „Czas obywatelek”. Prowadzi zajęcia z profesjonalnymi artystami i amatorami – dziećmi, dorosłymi i seniorami.

Spektakl „Jestem” można będzie obejrzeć w piątek 31 stycznia 2020r. o godz. 18:30 w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu.

Spektakl powstał i jest prezentowany w ramach programu „Teatr powszechny” – performatywnego projektu realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016r., prezentującego dorobek teatralny środowisk zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia lub status społeczny.