Teatr Polski zaprasza w najbliższą środę na barokową burleskę… „Händlowa niedziela”.

„Händlowa niedziela” może kojarzyć się tylko z jednym. Jednak w tym spektaklu mowa będzie o innej – pełnej emocji, akcji i intryg – niedzieli roku 1735, kiedy to w Londynie doszło do premiery nowego dzieła Jerzego Fryderyka Händla.

Zobaczymy wydarzenia poprzedzające londyńską premierę „Alciny”, usłyszymy najpiękniejsze przeboje muzyki baroku, zgłębimy wszystkie zakulisowe intrygi, gierki i romanse, poznamy artystów, którzy występowali w teatrze Händla i swą sztuką zachwycali słuchaczy ówczesnej Europy.

W ówczesnym czasie były to prawdziwe megagwiazdy muzyki baroku! Przy ich sławie i zarobkach nasz poczciwy Zenek Martyniuk czy Doda wyglądają jak uliczni grajkowie, którym z trudem udaje się zarobić na czerstwy chleb i flaszkę taniego wina, po całodziennym graniu przy kapeluszu – opowiadają twórcy spektaklu. – Pani Sztuka – taka po prostu jest – jednych wynosi na szczyty powodzenia i bogactwa, a innych zrzuca w otchłań biedy i zapomnienia.

Barokowa burleska „Händlowa niedziela” inauguruje projekt „Unia w Muzyce”, którym Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu pragnie uczcić 15-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej. Bezpłatne wejściówki można odbierać w sekretariacie ZSM oraz w kasie Teatru.

W rolach głównych wystąpią uczniowie i absolwenci Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu. Scenariusz i reżyseria: Eugeniusz Zdański.

„Händlowa niedziela” zaprezentowana zostanie 15 maja 2019r. o godz. 18:00 i 20:00 w Teatrze Polskim w Poznaniu (Duża Scena).

Michał Sobkowiak