Chciałoby się strawestować tekst jednej z popularnych piosenek, że „Trzynastego nawet w listopadzie jest pogodna wiosna”. Listopad jest miesiącem, w którym odkrywamy różne kartki z kalendarza. W Jeżyckim Centrum Kultury odbyła się audycja radiowa, podczas której wspominaliśmy tych, którzy odeszli w mijającym roku. Audycja nosi tytuł „Lista nieobecnych” i emitowana będzie w internetowym radiu PTAK.

Fot. Wanda Dziechciarz

Nieobecni, ale nadal wśród nas… W szczególny sposób tworzyli historię Poznania, kreowali rzeczywistość miasta, kontynuowali tradycję byli mistrzami dla swoich uczniów, tworzyli wokół siebie niezapomnianą atmosferę. Tego wtorkowego wieczoru wrócili do nas we wspomnieniach swoich bliskich i przyjaciół. Nie odczytaliśmy ich życiorysów, ale wspomnieliśmy w okruchu pamięci, w serdecznym wzruszeniu, w anegdocie. Znając ich oficjalne działania posłuchaliśmy o ich pasjach, nawykach, stosunku do życia. Obecność w tej zaduszkowej niemal scenerii świec, i przy muzyce to ukłon dla tych, których pożegnaliśmy w mijającym roku.

Wspominani byli: wybitna skrzypaczka, jurorka konkursów światowych – Wanda Wiłkomirska (mówił o Niej prezes honorowy Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego, b. prezydent Poznania Andrzej Wituski); założyciel i rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznej oraz konsul honorowy Estonii prof. Michał Iwaszkiewicz (wspominał Go prof. Jan Grad); ppłk Tadeusz Topolewski prezes Związku Weteranów i Rezerwistów W.P. im. generała Franciszka Gawora (mówił o Nim Edward Skrzypczak); Wojciech Muller – artysta plastyk, współtwórca Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu, scenograf wielu przestrzennych działań artystycznych, wieloletni rektor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Jego nie tylko artystyczne dokonania zaprezentował Witold Zakrzewski); piłkarz Orła Wysocko, Ostrovii Ostrów i Lecha Poznań Andrzej Karbowiak (Antoni Karwacki przedstawił Jego sylwetkę); redaktor i dyrektor poznańskiego ośrodka Telewizji Polskiej, dyrektor programowy TVP Polonia, założyciel Telewizji Silesia w Katowicach, Jarosław Hasiński (Lesław Kuba Ciesiółka doczekał się, aby Go wspomnieć); Jacek Hałasik to popularyzator gwary poznańskiej oraz redaktor sportowy w Radiu (Merkury) Poznań (Waldemar Kurowski wspomniał Go jako jednego z najważniejszych „gwarowiczów”, a Lechosław Lerczak omówił Jego dokonania w dziennikarstwie sportowym); dziennikarze Barbara Sadłowska, Seweryn Biegański, Tadeusz Golenia, Zbigniew Kubiak (Ich sylwetki i zaprezentował red. Marek Zaradniak); mistrz Polski na żużlu, wychowanek Iskry Ostrów Wielkopolski Tomasz Jędrzejak (mówił o Nim Andrzej Eckardt); redaktor radiowy i telewizyjny, felietonista i autor aforyzmów Ryszard Podlewski (Stefan Mroczkowski i córka Barbara przedstawili Jego niebanalny życiorys).

Fot. Wanda Dziechciarz

Każdy z wypowiadających się po tzw. laudacji zapalił symboliczną świeczkę dając też wyraz przedłużenia chociaż na chwilę przywiązania i zobowiązanie do pamięci o tym, któremu poświecił kilka minut wypowiadając sakramentalne słowa „Będziemy pamiętali”. Przy fortepianie zasiadł autor oprawy muzycznej, laureat Stypendium Artystycznego miasta Poznania w 2018 roku, Jakub Królikowski. W artystyczny sposób prezentowane przez niego miniatury muzyczne jakże komponowały się z wypowiedziami o tych, których wspominaliśmy, wspominaliśmy, wspominaliśmy.

Krzysztof Wodniczak