Jednym z elementów festiwalu „5 zmysłów”, odbywającego się m.in. w Poznaniu, jest „Kongres rysowników”.

Projekt „5 zmysłów” dedykowany osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom gości w Wielkopolsce od ośmiu lat. Co roku w trzydziestu miejscowościach na terenie całego województwa odbywa się ponad 600 godzin tematycznych warsztatów, których głównym zadaniem jest szerzenie dostępu do wydarzeń kulturalnych. Zaproszeni przez organizatorów polscy i zagraniczni artyści prowadzą kilkudniowe zajęcia z różnych dziedzin np.: fotografia, film, reportaż, muzyka czy teatr. Podczas warsztatów starają się rozmawiać z uczestnikami na ważne i aktualne tematy, rozbudzają w nich pasję i ciekawość, dzieląc się swoim doświadczeniem.

Paweł Althamer, artysta znany przede wszystkim jako autor rzeźb społecznych, podarował projektowi „5 zmysłów” swój pomysł na „Kongres rysowników”. Dzięki temu w dniach 27, 28 i 29 listopada od godz. 12.00 do 20.00 w poznańskim Pawilonie (ul. Ewangelicka 1) spotkają się plastycy, by wspólnie tworzyć i rozmawiać – o sobie, o tym, co ich zachwyca, zasmuca, frustruje, oburza, śmieszy, ciekawi.

„Kongres rysowników” jest działaniem adresowanym do wszystkich, którzy zamiast słów, chcą wypowiedzieć się za pomocą obrazów. Przy użyciu farb, węgla, kolażu oraz innych materiałów i technik będzie można wyrazić siebie – zarówno to, co w nas indywidualne, jak i to, co dla nas wspólne. Paweł Althamer przygotowując „Kongres” na 7. Berlin Biennale zachęcał: Bądź uprzejmy albo politycznie niepoprawny, sfrustrowany lub oburzony – walcz z innymi w tej swoistej bitwie na obrazy. Narysuj swoją miłość, nienawiść, opinie i postulaty. Otwarcie wyraź swoje myśli.

Organizatorzy zapraszają na Kongres zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Wstęp wolny.

Michał Sobkowiak