Chris Jagger w Poznaniu – inne spojrzenie

„Chris Jagger – All The Best” – tytuł najnowszej płyty tego legendarnego artysty, rytmicznie oddaje to, co zdarzyło się w wieczór ostatniej soboty kwietnia br. w sali WTC Międzynarodowych Targów Poznańskich. Brat Micka Jaggera z The Rolling Stones, zagrał pierwszy ze swoich koncertów w ramach tournée po Polsce.

Fot. Hieronim Dymalski

Oklaskiwała go publiczność polska i goście zza oceanu. Bluesowa dusza Jaggera rozogniała struny gitary rozedrgane na partyturze przeżyć osobistych, społecznych i dziejowych – bo takie są nastroje piosenek Chrisa. Serce niepokornego muzyka nigdy się nie starzeje – udowodnił drapieżną interpretacją utworów. Pokazał siebie, kulturę, w której dorastał i obnażył wciąż młode marzenia. Smyczkiem i harmonią ich oddechów poruszała grupa Accoustic Roots.

Fot. Hieronim Dymalski

W dynamikę spotkania z artystą o światowej sławie, wprowadziła nas grupa Forcom Band oraz młoda piosenkarka o polskich korzeniach, która posługuje się pseudonimem I-Sha-Vii. O ile pierwszy support wykonywał rockowe kawałki, smakującego raz słodko, to znów kwaśno-gorzko; to solowy występ artystki, podarował przekorę i refleksję z rumieńcem zdziwienia. Nie było się czemu dziwić, bo w świecie muzyki, zmiany tonacji są pożądane. W tym właśnie tańczy i śpiewa tajemnica oryginalności scenicznej i tworzenia evergreenów. Ich imion jest wiele, ale każdy z nich nosi w sobie tytuł do tego, by mówić o nich – „wszystkie najlepsze”.

Fot. Hieronim Dymalski

* * *

Pierwszy medal w jego życiu

Wielkie dzięki! To mój pierwszy medal w życiu artysty – powiedział Chris Jagger, piosenkarz, muzyk i aktor o światowej sławie. Brata Micka Jaggera z The Rolling Stones, nagrodziła Kapituła Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Medal, w imieniu dr. Marian Króla, Prezydenta Towarzystwa, zawiesił na szyi legendarnego artysty, Dominik Górny, członek Zarządu. Dyplom wręczył Krzysztof Wodniczak, współorganizator koncertu. Uroczystość wyróżnienia odbyła się 28 kwietnia 2018 roku, w sali WTC Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas koncertu inaugurującego polskie tournée Chrissa Jaggera.

Jest to pierwszy w historii bluesman, który otrzymuje to jedno z najbardziej pożądanych wyróżnień Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Jest to wyraz szczególnego uznania dla osobistej oryginalności, promowania światowej kultury muzycznej w duchu idei umiłowania twórczej wolności i pasji – zauważył w laudacji Górny.

Laureatami Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego było już wcześniej wiele wybitnych osobistości świata kultury, by wymienić takie jak np.: Jan A.P. Kaczmarek, Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Wodecki, Zdzisława Sośnicka.

Podczas konferencji prasowej Chris Jagger przyznał, że był bardzo wzruszony otrzymaniem Medalu „Labor Omnia Vincit”.

Dominik Górny

 

Możliwość komentowania została wyłączona.