Inna Casablanca

W poznańskim kinie muzycznym już wkrótce zobaczyć będzie można polski niszowy film dokumentalny z roku 2014, który nagradzany był na wielu festiwalach filmowych, również – a może przede wszystkim – tych odbywających się nie w Polsce. 

„Casa Blanca”
Casa Blanca to  niewielka miejscowość rybacka, wioska właściwie nad Zatoką Hawańską. Mająca 76 lat Nelsa i jej cierpiący na Syndrom Downa 37-letni syn Vladimir, dzielą niewielki pokój w przeludnionej kamienicy wielorodzinnej. Vladimir jest jedynym opiekunem schorowanej Nelsy, ona z kolei – jedyną strażniczką łatwo popadającego w problemy syna. 
Ich wspólne pożycie cechują konflikty; kobieta stara się kontrolować syna, podczas gdy ten, chętniej niż z matką, czas swój woli spędzać z rybakami, pomagając im w pracy, dokazując i pijąc rum. Nelsa codziennie przemierzać musi ulice Casa Blanci w poszukiwaniu długo nie powracającego do domu jedynaka. Pewnego dnia stan zdrowia kobiety znacznie się pogarsza.
Informacje:
Gatunek: dokumentalny;
Kraj produkcji: Polska;
Rok produkcji: 2015;
Reżyseria i scenariusz: Aleksandra Maciuszek;
Operator: Javier Labrador Deulofeu;
Montaż: Lorenzo Mora Salazar;
Producent:  Anna Gawlita/ KIJORA;
Koproducent: Telewizja Polska SA, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Nomadas Y Compania i 
Aleksandra Maciuszek;
Film współfinansowany był przez Polski Instytut Sztuki Filmowej;
Dokument zdobył mnóstwo nagród na festiwalach na całym świcie, m. in. w: Szwajcarii, Rumunii, wielokrotnie w Polsce, Indonezji, Meksyku, na Białorusi, w Chinach, na Ukrainie, w Turcji, USA, we Francji, w Ekwadorze i nawet na Tajwanie.
Czas trewania: 60 min.
Aleksandra Maciuszek

Jest to urodzona w Krakowie absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii filmów dokumentalnych w Escuela Internacional de Cine y Televisión de San Antonio de los Baños na Kubie. Przed podjęciem studiów filmowych pracowała w organizacjach pozarządowych i instytucjach kulturalnych w Polsce, Hiszpanii i Meksyku. Jej film dyplomowy pt. „Escenas Previas”, czyli „Sceny sprzed” (2012) zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych.
„Casa Blanca” to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny.

Podsumowanie z bonusem:
Film „Casa Blanca” będzie można zobaczyć w kinie Muza na ul Św. Marcin 30 w Poznaniu trzykrotnie, bo: w piątek, 14 października 2016, o godz. 16.15, w sobotę, 15 października 2016, o godz. 16.45 i we wtorek. 18 października 2016, o godz. 14.00.

Natalia Mikołajska

Możliwość komentowania została wyłączona.