Budka Suflera na Przystanku Woodstock

Jak najlepiej uczcić czterdziestolecie istnienia zespołu oraz pożegnanie z fanami na zakończenie kariery? Należy zagrać na największym festiwalu w Polsce.

Właśnie tak uczynili muzycyBudki Suflera”. 31 lipca 2014 roku zagrali naPrzystanku Woodstockw Kostrzynie nad Odrą. Wbrew obawom muzyków kilkusettysięczna publiczność entuzjastycznie przyjęła występ legendy polskiego rocka, mimo że repertuar zaprezentowany przezBudkę Suflerai jej gości, był sporo starszy od większości woodstockowiczów. Na koncert złożyły się bowiem utwory z pierwszych płyt kapeli, z połowy lat siedemdziesiątych.

Usłyszeliśmy hardrockowe wcielenie zespołu, reprezentowane przez utwory:
– „Sen o dolinie
– „Memu miastu na dowidzenia
– „To nie tak miało być”
– „Pieśń niepokorna
– „Noc nad Norwidem
– „Cień wielkiej góry
– „Lubię ten stary obraz
– „Samotny nocą”
– „Jolka, Jolka pamiętasz…”
– „Szalony koń”
– „Jest taki samotny dom

Wyjątkiem jest tu tylkoJolka, Jolka pamiętasz…” z 1984 roku, wykonana tak jak w oryginale, przez występującego gościnnie z Suflerami Felicjana Andrzejczaka. Był to chyba najbardziej znany festiwalowej publiczności utwór z tych, które zespół zaprezentował. Potwierdzeniem tego była euforia pod sceną i wspólny śpiew woodstockowiczów razem z Felicjanem Andrzejczakiem.

Jednak na wszystkich chyba największe wrażenia zrobiła dziewiętnastominutowa suitaSzalony koń”, brzmiąca tak jak na płytach sprzed czterdziestu lat. Potwierdziła ona dobrą formę muzyków, a zwłaszcza głosu Krzysztofa Cugowskiego.

Na bis muzycy wykonali nowszy utwórGłodny“, który doskonale wpisywał się w nastrój całego koncertu.

Jeszcze chyba nigdy nie widziałem ich tak skupionych i, nie bójmy się tego słowa stremowanych. Ani w Carnegie Hall w Nowym Jorku, ani w Village Recorders Studio w Los Angeles. (…) I okazało się, że ich muzyka to ponadczasowy kanon łączący wszystkie pokoleniawspomina Piotr Metz z radiowejTrójki”.

Całość koncertu możemy obejrzeć i posłuchać dzięki płytom wydanym przez Złoty Melon. W skład czteropłytowego boksu wchodzą dwie płyty DVD oraz dwie CD.

Na pierwszym DVD znajdziemy zapis koncertu. Do wyboru otrzymujemy dźwięk stereo, Dolby Digital 5.1 oraz DTS 5.1. Druga płyta DVD to pełen zapis spotkania z woodstockowiczami w Akademii Sztuk Przepięknych orazMaking of Woodstocki zestaw zdjęć z koncertu. Szkoda tylko, że Złoty Melon nie wydaje swoich płyt również na krążkach Bluray. Moglibyśmy cieszyć się najwyższą jakością obrazu Full HD i łatwiej rozpoznać w tłumie pod sceną swoich znajomych, a nawet siebie (o ile się było).

I teraz moja osobista instrukcjawysłuchaj pierwszy raz w skupieniu tej płyty bardzo głośno. Niech otoczą Cię wszystkie dźwięki muzyki, którą zespół stworzył 40 lat temu. Muzyki pełnej niezwykłych dźwięków i pięknych głosów, które zachwycały zarówno wtedy, jak i teraz. Przypomnijcie sobie Wasze bycie wtedy, kiedy pierwszy raz usłyszeliścieCień wielkiej góry“. Rozbrzmiewająca muzyka przegoni Was po wszystkich zakamarkach duszy w poszukiwaniu atmosfery, klimatu i znajomych obrazów. Odlecicie! Obiecuję – twierdzi Jurek Owsiak. I ma rację.

Michał Sobkowiak


Możliwość komentowania została wyłączona.